torsdag 4. augusti – vecka 31
Alejandro Mata Lopez från Fastmarkets RISI talade om ett hett ämne: papperspriserna. Foto: Anja Degerholm
Vad ligger bakom den kraftiga prisökningen på papper? Vilka utmaningar står direktreklamen inför? Och varför står sig boken fortfarande så stark? Det var några av de ämnen som avhandlades när Intergraf och Nopa anordnade konferensen ”Print Matters for the Future”.
På grund av pandemin har konferensen haft ett uppehåll. När det nu var dags igen, 20 maj, så var intresset rekordstort och ett 90-tal deltagare från 18 länder hade tagit sig till Stockholm denna dag.
Var det ett specifikt ämne som var på allas läppar så var det papperspriserna. Efter en inledning av Intergrafs president Ulrich Stetter, som även han berörde detta, så var Alejandro Mata Lopez först ut i talarstolen för att prata om utvecklingen av priserna på papper. Han företräder Fastmarkets RISI där han är analyserar marknaden för förpackningar och grafiskt papper.
– Efterfrågan på grafiskt papper sjönk drastiskt under pandemin, men det skedde en ganska snabb återhämtning, säger Alejandro Mata Lopez.
Alejandro Mata Lopez arbetar med att följa utvecklingen inom förpackningar och grafiskt papper, och gör även prognoser för kommande utveckling. Här en slide från hans presentation under Print Matters for the Future.
Han beskriver situationen som en bubbla där olika faktorer spelar in för om denna ska spricka eller inte. Det handlar om saker som utbud, höjda priser, panikköp, hög inflation, kriget i Ukraina och en allt mer digital värld i spåren efter pandemin.
Det handlar även om att flera stora aktörer har övergett tillverkningen av massa och papper, bland annat meddelade Stora Enso nyligen att koncernen tänker sälja fyra av sina pappersbruk. Dessutom råder det brist på lastbilschaufförer i Europa vilket pressar upp transportpriserna. Strejken på pappersbruken i Finland har också påverkat situationen negativt.
Exporten av papper sjunker också, mycket på grund av energikrisen i Europa.
– De höga energipriserna, framför allt på naturgas, har gjort att de europeiska papperstillverkarnas konkurrenskraft har sjunkit jämfört med andra världsdelar. Tidigare låg gaspriserna på i snitt 18 euro, medan det nu ligger på cirka 100 euro. Det är en betydande kostnadsökning.
Utvecklingen framåt då? Så här säger Alejandro Mata Lopez om det.
– Det beror bland annat på prisutvecklingen på energi, men det återstår även att se om de höga papperspriserna leder till en lägre efterfrågan.
En bransch som är beroende av tillgång på papper är direktreklamen, men man är även beroende av att kunna nå ut till konsumenterna. Om detta talade Eduard Quintana, president för det spanska företaget Traycco och styrelseledamot för branschorganet ELMA.
Han tog bland annat upp utmaningarna med att allt fler sätter upp en ”Nej tack till reklam” på sin brevlåda. På vissa håll måste det till och med sitta en ”Ja tack till reklam” på lådan för att företagen ska få dela ut reklam. Som i Amsterdam där bara 20 procent av hushållen satt upp en sådan skylt.
Men det finns även positiva exempel från branschen.
– Livsmedelskedjan Carrefour slutade med analog reklam under ett år, men började igen eftersom man insåg att man tappade försäljning, berättar Eduard Quintana.
ELMA:s mätningar visar att bland annat 18,2 procent av mottagarna av McDonalds rabattkuponger använde dem och reseföretaget Pro Cruises lockade 4 600 resenärer tack vare reklamutskick. För att lyckas krävs rätt målgrupp, kreativitet och rätt distribution, men inte minst tålamod.
Maria Johansen, Senior Strategist, Subscribed Strategy Group på företaget Zuora. Ett företag som har jobbat med stora mediehus som Bonnier, Schibsted och JP Politikens Hus. Foto: Anja Degerholm
Maria Johansen från Zuora pratade om hur olika prenumerationstjänster kan vara ett sätt för företagen att återknyta till sina kunder i en allt mer digitaliserad värld. Maria Johansens hypotes om framtidens prenumerationer är att konsumenterna kräver allt mer skräddarsydda produkter, ofta väldigt nischade, som levereras omedelbart och som kan bjuda på såväl överraskningar som minnesvärda ögonblick.
Hennes spaning är även att digitala prenumerationer kan förstärka den fysiska produkten, till exempel när det gäller tidningar. Även om intäkterna från tryckta annonser sjunker så finns det höga marginaler inom olika prenumerationslösningar.
Alexander Even Henriksen, vd för Bonnier Norsk Forlag (BNF), berättade om varför e-boken egentligen aldrig har lyft på det sättet som förutspåtts. Den fysiska boken står stadigt i bokhyllan med en 200 år lång historia i ryggen.
– Vi gillar att gilla böcker och vill ses som någon som tycker om böcker. Digitala böcker har inneburit tillväxt, men den fysiska boken är en stabil produkt, säger Alexander Even Henriksen.
Förklaringen till att boken är så stark är att en stor del, hela 80 procent av böckerna i Sverige, ges som presenter.
– Så länge vi kan behålla bokens ”aura” så kommer bokmarknaden att fortsätta att vara solid. Det är nyckeln.
Den förändring som skett är att bokförläggarna numera konkurrerar med streamingtjänster om författarna. För det finns ett omättligt behov av bra berättelser, både i bokform och i rörliga medier. De böcker som har stor internationell potential driver upp arvodena till författarna och det finns också en ökad konkurrens från aktörer som Amazon.
Om Amazons framfart berättade Nick Rudikoff, campaigns director UNI Global Union. Amazon är knappast bara ett e-handelsbolag utan har även gett sig in på logistik, tech, transport, reklam, fastigheter och egen tillverkning.
– De köper upp företag som går med vinst för att kunna göra samma sak – men billigare, säger Nick Rudikoff.
Hur kommer då detta påverka tryckeribranschen? Än så länge har Amazon bara varit inne och nosat på det, bland annat genom uppköpet av Kornit och egna små tryckerier för att trycka textilier. Nick Rudikoff är dock övertygad om att det bara är en tidsfråga innan det sker.
– Amazon för ett krig mot alla och tar över marknad efter marknad.
En stor del av dagen kretsade kring ämnet hållbarhet. Sarah Price, ansvarig för hållbarhetsarbetet på massa- och pappersföretaget Sappi, berättade bland annat om att avskogningen har avstannat och framstegen inom branschen mot ett klimatneutralt 2050.
Helen Smith, marknadschef på brittiska Precision Proco Group, berättade om företagets hållbarhetsarbete med personalen som utgångspunkt. Hur utbildning, engagemang, beslutsfattande och kommunikation kan leda till förbättringar både för de anställda – och för miljön.
Carsten Bøg, chef för ESG och hållbar utveckling på danska Grakom, tog upp hur tryckföretag kan minska sitt koldioxidavtryck och kommunicera detta – utan att ägna sig åt green washing. Och det kan inte göras utan en livscykelanalys (LCA) som utförs av tredje part. Punkt slut. Utifrån det kan man använda Intergrafs Roadmap för att sätta mål, implementera dessa och klimatkompensera.
Simon Biltcliffe, vd för Webmart, tror på en framtid för den grafiska branschen. Foto: Anja Degerholm
Slutligen medverkade Simon Biltcliffe, vd för brittiska Webmart, för att berätta om hur han som ledare utgått från de anställda i strategiska beslut i en ”marxistisk-kapitalistisk modell”. Han berättade även om hur Webmart jobbat med att ta fram digitala tjänster, som komplement till de analoga trycktjänsterna. Hans konklusion är att ett tryckeri kan erbjuda digitala tjänster, men en digital byrå kan aldrig erbjuda trycktjänster. Därför finns det en framtid för tryckeribranschen, om man kan anpassa sig efter en föränderlig värld.
Kollegan Tom Maskill, Intergraf Young Talent Award Winner 2022, fick avrunda dagen och berätta kort om Webmarts hållbarhetsarbete och om den yngre generationens syn på miljöfrågor. Håvard Grjotheim, vice president för Nopa och styrelseledamot för Scandbook, knöt ihop säcken med några betraktelser från dagen.
Nästa “Print Matters for the Future” kommer att äga rum i Riga, Lettland, den 9 juni 2023.
Tetra Pak har meddelat att de avvecklar sin återstående verksamhet i Ryssland. Effekterna av exportrestriktionerna till Ryssland leder till en ohållbar försörjningskedja, enligt företaget.
Publicerat av:Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 3. augusti, 2022
Fortsatta materialutvecklingar utlovas framåt. Men redan nu utökar Scanfill sitt produktprogram med ett förpackningsmaterial anpassat för att skydda avancerade tekniska applikationer från statisk urladdning.
Publicerat av:Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 2. augusti, 2022
Nordens nya förpackningstävling Packnorth Award avgörs på Scanpack i oktober. Än finns chansen att tävla – senast 8 augusti ska tävlingsbidragen skickas in.
Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 2. augusti, 2022
Läsktillverkaren PepsiCo har utvecklat en patenterad metod för tillverkning av formar till sin flaskproduktion. En hybridmetod som omfattar additiv tillverkning och sparar både tid och pengar.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 28. juni, 2022
Den första prototypen togs fram 2015. Och i sommar är det dags för konsumenterna att tycka till. Bryggerikoncernen Carlsberg kommer att testlansera den biobaserade och helt återvinningsbara ölflaskan Fibre Bottle i Sverige och flera andra länder.
Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 23. juni, 2022
X-Rite och Pantone lanserar nu nya eXact 2, den första spektrofotometern med integrerad video. Tillverkaren kallar detta för nästa generations färgmätning för bland annat förpackningstryck.
Publicerat av:Anja Degerholm | anja.degerholm@agi.se| 21. juni, 2022
Axfood är först ut i dagligvaruhandeln med en databas innehållande 18 000 olika förpackningsmaterial. Syftet är att lägga in en högre växel i övergången till återvinningsbara förpackningar.
Publicerat av:Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 15. juni, 2022
Uppkopplade förpackningar är en relativt ny kommunikationsform som fått ett stort uppsving. Men hur utnyttjar man tekniken bäst? Och hur håller man varumärket konsekvent? Carl Larsson tar upp do’s and don’ts och ger sex exempel på lyckade uppkopplade förpackningar.
Publicerat av:Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 14. juni, 2022
Kartongbolaget byter till Heidelbergs affärssystem. Skälet – för att klara leveranstiderna i orderuppgången:
– Vi växer kraftigt, säger Joakim Johansson, vd på förpackningsföretaget.
Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 14. juni, 2022
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige
För att förbättra din upplevelse, analysera trafik och ge dig personligt anpassade annonser använder vi cookies. Läs mer och anpassa dina inställningar eller godkänn för standardinställningar. Välkommen!